Avustralya Hikayesi — Başlangıç

Bundan yaklaşık 4 sene önce LinkedIn’den bir mesaj aldım. Amazon’da çalışan bir ik çalışanı bana ulaştı ve Türkiye’ye yazılımcı bulmak için geleceklerini, benimle de görüşmek istedikleri yazıyordu mesajda. Hemen kabul ettim tabi. 1 ay sürem vardı. İngilizcemi geliştirmek için hemen bir Amerikalı öğretmen buldum ve param yettiği kadar ders aldım. Bu arada teknik mülakat için hazırlandım ve Seattle hayalleri kurmaya başladık ailecek. Ama Amazon gelmedi Türkiye’ye. Nihayetinde hiç başlamadan biten bir hikaye oldu bizimkisi. Ama bir kere yurtdışına çıkma kıvılcımı çakmıştı beynimizde. 1–2 ay hangi ülkelere gidebiliriz, artıları, eksileri tartarak araştırma yaptık.

Amerika, İrlanda, Kanada ve Avustralya en iyi 4 ülkeydi gözümüzde. Amerika için hem dil okuluna gidip hem de orada iş ararım diye düşündük. Hatta bir dil okuluna kapora bile verdik. Ancak uzun zaman Amerikada yaşamış bir arkadaşım bana iş bulmanın ve yaşamın zorluklarını anlatınca bir anda Amerikaya gitmenin riski çok büyük göründü gözümüze.

Sydney’de yaşayan arkadaşlarımız vardı ve onlardan her türlü bilgiyi aldık. Aynı zamanda Atlas Edu’da çalışan Yavuz da bize inanılmaz faydalı bilgileri ile yardımcı oldu ve eşim master yapacak şekilde Avustralya yolculuğunu başlattık.

Eşlerden biri master veya üzeri bir eğitim alıyorsa diğer eş çalışabiliyor Avustralyada. Biz de buna ve benim mesleğime güvenerek 2015 Ekim ayında buraya geldik. Önce 5 ay kaldık. Sonra Türkiye’ye döndük. 7 ay sonra 2016 Ekim ayında, bu sefer kalıcı olarak, Sydney’de yaşamaya başladık. 2012 doğumlu kızım anaokuluna burada başladı ve biz bugün, çok şükür, burada bir düzen oturttuk.

Avustralya ve Kanada aktif olarak göçmen alan iki ülke. Farklı artıları ve eksileri var. Biz ikliminden dolayı burayı tercih ettik. Avustralyaya öğrencilik dışında gelmenin de çok çeşitli yolları var tabiki. Mesela direk oturma ve çalışma izniyle (permanent residency) gelinebilir. Bu konularla ilgili bilgi almak için de bizim danışmanımızdan bilgi alabilirsiniz.

Burası ve Türkiye hakkında daha çok yazacağım ki hem belki birileri faydalanır hem de bana ve aileme not olur. Eğer yanıtlamamı istediğiniz bir soru varsa lütfen yorumlara yazın.