Avustralya’da İş Aramak

Daha önce eşimin sitesinde bir makale yazmıştım. Bugün de bu makaleden yola çıkarak burada nasıl iş aranır (tabi bir yazılımcı gözüyle) neler yapılmalıdır… vs tecrübelerden çıkarılmış tavsiyelerde bulunacağım.

Öncelikle buraya yeni gelen bir çok insanda “hemen iş bulurum” hissi oluyor. Onu bir unutun. Yani gelirim hemen iş ararım, 1 ay gibi bir sürede de işime yerleşirim diye düşünmeyin. Tabi istisnalar olabilir ancak bu işin ortalaması Avustralya hükümetine göre 6 ay. Hele bir de benim gibi tam zamanlı çalışma vizeniz yoksa işiniz 10 kat daha zor.

Öncelikle Türkiye’de kullandığınız cv’yi burası için değiştirmeniz gerek. Mesela burada kimse yaşınız, cinsiyetiniz, mezun olduğunuz lise! ile ilgilenmez. Ama evinizin işe yakın olması bazen kriter olabilir. Çoğu zaman insan kaynakları firmaları aracılığıyla görüşmeye gidersiniz. seek, jora, gumtree gibi sitelerden başvuru yaptığınızda sizi ararlar ve bir telefon mülakatı yaparlar. Zaten bu aşamada cv’nizde eksikler görürlerse uyarırlar. Hatta ben bir tanesine sormuştum ve bana boş bir template göndermişti cv için.

Bu telefon ile olan mülakatlardan sonra yerinde direk olarak şirketle görüşmeye gidersiniz. Onu da geçerseniz kod testi gibi bir teknik mülakatla işe alınırsınız. Ama tabi bu süreçler firmadan firmaya değişir. Burada kritik nokta ik firmalarını aşıp şirket ile görüşme noktasına gelmek.

Eğer referansınız varsa iş bulmanız inanılmaz kolaylaşır. Benim bulduğum 2–3 farklı referans bana hızlıca şirketlerle mülakat yolunu açmıştı. Referans yoksa süreç de çok uzayabiliyor. Malumunuz bu Avustralyalılar pek bir gevşekler ve süreçlere inanılmaz bağlılar ve de kağıdı çok seviyorlar. En ufak şeyler için bile kağıt imzalatmaya bayılırlar.

Evet her iş ilanı için cvnizi değiştirin. Çünkü özellikle ik çalışanlarının cvnize bakma süresi birkaç saniye. İlk cv’ye baktıkları anda aradıkları kilit kelimeleri göremezlerse sizinle iletişime dahi geçmezler. Benim bir klasör içinde onlarca farklı cv’im vardı. Göndermeden önce dosya adını değiştiriyordum.

Yurtdışında iş arıyorsanız zaten LinkedIn profilinizi ingilizce yapmışsınızdır. Ancak burada kritik olan konu bulmak istediğiniz işe ait kilit kelimeleri LinkedIn ve cv’nizde bolca kullanmak. Bir cv’yi ik firmasına göderdiğinizde onlar da onu kendi sistemlerine yüklüyor ki sonra oradan arama yapsınlar. Bu aramalarda öne çıkmak için de cvnize SEO yapmanız gerekiyor. Gönderdiğiniz cvlerde arama yapılacak kelimeler ne kadar çok kullanılıyorsa o cv aramada önce çıkıyor. Bunları düşünüp cvnizi ve LinkedIn profilinizi güncelleyin.

Meetup aslında ilgilendiğiniz herhangi bir konuda insanlarla bir araya gelmenin güzel bir yolu. Bu durumda bulunduğunuz şehirdeki toplantıları bulup katılıp, yeni insanlarla tanışıp network yapmanız lazım. Buraya bir parantez ekleyeyim, hobilerinizle ilgili toplantılara da katılın çünkü mühim olan insan tanımak. Kimin size nasıl kapılar açacağını bilemezsiniz. Benim futbol oynarken tanıştığım hintli arkadaşım çok yardımcı olmuştu mesela.

Yurtdışına çıkmadan önce çok duyduğum çeşitli laflar vardı. “Aman türklerden uzak durun.” ve “Türk türkü gurbette …” diye. Evet bizde türk mahallesinde oturmak istemedik. Ama burada tanıştığımız neredeyse bütün türklerden çok yardım gördük. Hatta şu anki işimi de gittiğimiz bir piknikte tanıştığımız türkler vasıtasıyla buldum. İlk kez gelinen bir ülkede arkadaş edinmenin en kolay yolu da bu 🙂

Sonuçta iş arama süreci, hem de hiç bilmediğiniz bir ülkede, oldukça zor. Moralinizi hiç bozmadan sabırla aramaya devam etmek önemli. Unutmayın başarıya giden yol dikenlerle bezenmiştir.

Originally published at www.burakaltin.com on January 18, 2019.