Uzun yıllar önce iş arkadaşlarımla konuşurken duyduğum ‘Zengin Baba Fakir Baba’ kitabı beni pasif gelir fikriyle büyülemişti. Yani düzenli bir gelirim olsun ve ben çalışmak zorunda olmayayım. Çok zekice ve mantıklıydı. Ben neden ömrümü başkasının hayallerini gerçekleştirmesi için çalışarak geçiriyordum ki ?

Zaten, bildiğim bütün yazılımcıların hiç başlamadığı bir projesi veya manav olma, cafe açma gibi hayalleri vardır. O nedenle pasif gelir tam bir mucizevi formül. Ancak aradan geçen bunca yıldan sonra artık Girişimcilik, e-ticaret ve haliyle pasif gelir kavramları herkesin dilinde. Herkes ucundan kenarından birşeyler yapmaya çalışıyor. Ama gerçekten başarılı olan (başarıdan kastım, işini gücünü bırakıp pasif gelirle hayatını kazanabilen) insan sayısı çok, çok az. Bakmayın youtubedaki ergenlerin caka sattığına, onlar da yırtma peşinde türlü maymunluklar yapıyorlar. Halbuki youtuber olmak da aslında pasif gelir değil.

Pasif gelir konusundaki en aldatıcı kısım, sanki hiç çaba harcamadan veya çok az çabayla olacağı inancı. Bütün internet bunu pompalayıcı içeriklerle dolu. 5 günde 10.000 dolar kazandım videolarını izlerseniz inanılmaz gazla dolarsınız. Ama dikkatli bakarsanız adam onu gerçekten kazanıyorsa bile, o noktaya gelene kadar en az 5 yılını o sistemi kurmak için harcadığını anlayabilirsiniz. Geçende izlediğim bir youtube videosunda nasıl 1 instagram paylaşımıyla 250k takipçi kazandığını anlatıyordu herifin biri. Daha 3.dakikada yaptığı canlı yayını 1000 kişi izliyor deyince kapattım. Zaten hitab edecek kitlesi olan kişi için yeni takipçi kazanmak tabiki kolay.

Bir şey gerçek olamayacak kadar iyiyse, gerçek değildir.

Bütün bu yazıyı bana yazdıran, aslında kendi pasif gelir oluşturma çabalarım sırasında gördüğüm yalan yanlış bilgiler. Biri size çabucak, çok az para ile zengin olacağınızı söylüyorsa bilin ki yalan söylüyor. Muhtemelen sizin paranızın peşindedir. Neden insanlar pasif gelir sistemi kurmak için size türlü eğitim satma peşindeler bir düşünün!

Benim pasif gelir denemelerim, şimdilik hep bir duvara tosladı. Ancak yıllar içinde çok tecrübe biriktirdim. Dropshipping, Affiliate marketing, email sending, Herbalife, çiğ köfte dükkanı …vs denemelerim oldu. Hepsinden para ve zaman kaybederek ama tecrübe kazanarak çıktım. Siz de eğer başarılı olmak istiyorsanız önce başarısız olmalısınız.

Pasif gelir macerama ve şu an neyi nasıl yaptığımı anlatmaya devam edeceğim.

https://youtu.be/Db6P7jAd204

Kalın sağlıcakla

Originally published at http://www.burakaltin.com on December 22, 2020.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store