Life Cycle — Yaşam Döngüsü

Sabah Rutini ve Kişisel Gelişim

Bir süredir sabah rutinlerine takmış durumdayım. Sabah 5'te kalkmalar, verimli çalışmalar, not/günlük tutma alışkanlıkları, spor, soğuk duş… vs. Bu konularda en takdir ettiğim yazar ise Willpower Doesn’t Work: Discover the Hidden Keys to Success kitabının yazarı Benjamin Hardy. Burada bu adamın reklamını yapmayacağım tabiki ancak herifteki istek ve azmi görünce insan bir gaza gelmiyor değil.

Bu abi, sabahları 5'te kalkıyor. Meditasyon yapıyor, sonra spora gidiyor. Spor dönüşü soğuk duşunu alıp çalışmaya başlıyor. Haliyle öğle vaktine doğru işlerini bitirmiş oluyor. Ben de bir hevesle yapmak istedim tüm bunları. İstemek başlamanın yarısıdır derler ancak bende öyle olmadı. Yapamadım hiçbirini.

Bir başka kişisel gelişim gurusu olan Simon Sinek der ki Find Your Why yani nedeninizi bulun. Neden sabah uyanıyorsunuz? Neden her sabah işe gidiyorsunuz? Bu hayattaki amacınız ne? Bu sorulara sağlam cevaplarınız yoksa sizin de kendi nedeninizi bulmanız/keşfetmeniz gerekir. Ve belki de sonunda bugün yaşamak zorunda hissettiğiniz hayat sizin nedeniniz ile uyumlu değil. Bu nedenleri bulmazsanız benim gibi isteseniz bile bu tarz motivasyon gerektiren kararları sürdürmeniz imkansıza yakın.

Diyeceksiniz ki arkadaş söylemesi kolay bakmam gereken bir ailem var veya sorumluluklarım var. Ancak hem bu sorumlulukları gerçekleştirip hem de kendiniz olmanız her zaman mümkün. Yeterki bunun mümkün olduğunu görüp kendinize bir yol açın. Bu sefer yerli bir kişisel gelişimci Mümin Sekman’dan alıntıyla söylersek ‘YA BİR YOL BUL, YA BİR YOL AÇ, YA DA YOLDAN ÇEKİL!’. Ben 2 yıl kadar önce Sydney’e geldiğimden beri bir sürü kişi bana buraya nasıl geldiğimi, kendilerinin ne kadar çok gelmek istediğini ama çeşitli nedenlerle (aile, sorumluluklar, iş) yapamayacaklarını anlattılar. Her ne kadar onlara söylemesem de biliyorum ki esas neden gerçekten istememeleri. Ben ve eşim çok iyi kazandığımız işlerimizi bıraktık 4 yaşındaki kızımızı da alarak geldik buraya. Herşeyimizi satıp bütün gücümüzle kızımıza daha iyi bir gelecek vermek istedik. Hayatımızı kararlarımız şekillendirdi, koşullar değil!

Benim kendi adıma 2019 ile başladığım ve bütün bir yıl uygulayacağım hedeflerim var. Belki çok iddialı hedefler değil ama beni ileride düşlediğim hayatıma her gün yaklaştıran hedefler. Bu uğurda her sabah 6'da kalkıyorum(evet pazar günleri dahil). Bazen yürüyüş yapıyorum bazen kitap okuyorum bazen de ingilizce çalışıyorum. Hatta bu yazıyı da bu nedenle yazıyorum.

Bu tür konularda yazmaya ve öğrendiklerimi aktarmaya devam edeceğim.

Siz de bu hayatta kendi nedeninizi bulmaya çalışın, sonra da o neden için çalışın,

Sağlıcakla kalın,